Rastvori
Submitted by Makicaaa on Mon, 11/11/2013 - 19:33

Forums:
1.Izracunati molske udele etanola i vode u rastvoru koji sadrzi 322 g etanola i 378 g vode.Resenje 0,250 i 0,750
2.10,4 cm3 rastvora H2SO4 cija je gustina 1,52 g/cm3 je razblazeno vodom do 100 cm3.Za neutralizaciju 1 cm3 ovako dobijenog rastvora potrebno je 4 cm3 rastvora KOH cija je koncentracija 0,5 mola/dm3.Izracunati procentni sadrzaj H2SO4 u prvobitnom rastvoru.resenje 62%
3Koliko je cm3 HCl gustine 1.19 g/cm3 koja sadrzi 6 % (mas.) HCl,potrebno za pripremanje 24,5 dm3 rastvora cija ce koncentracija biti 0,110 mol/dm3.resenje 230 cm3
4.Koliko grama MgSO4 * &H2) treba rastvoriti u 200 molova vode da bi se dobio 5% rastvor MgSO4.Resenje 41 g
1. w(etanola)=n(etanola)/n
1. w(etanola)=n(etanola)/n(ukupno)
n(etanola)=m/Mr=322/46=7 mol
n(vode)=m//Mr=378/18=21 mol
n(ukupno)=n(etanola)+n(vode)=21+7=28 mol
w(etanola)=7/28=0.25
w(vode)=1-w(etanola)=1-0.25=0.75
2. 2KOH+H2SO4-------------->K2SO4+2H2O
n(KOH)=c*V=4*10(-3)*0.5=0.002 mol
n(H2SO4)=n(KOH)/2=0.002/2=0.001 mol
n1(H2SO4)=0.001*100=0.1 mol
m(H2SO4)=0.1*98=9.8 g
mr=ro*V=10.4*1.52=15.808 g
w(H2SO4)=m(H2SO4)/mr=9.8/15.808=0.62=62 %
4. greska ti je u zadatku
4. greska ti je u zadatku nije 6% (mas.) nego 36% (mas.) jer sa ovim procentima se ne dobija tacno resenje
n=c*V=24.5*0.11=2.695 mol HCl
ms=n*Mr=36.5*2.695=98.37 g
mr=ms/w(HCl)=98.37/0.36=273.25 g
V(HCl)=mr/ro=273.25/1.19=230 cm3
Da li neko zna da uradi 4.
Da li neko zna da uradi 4. zadatak interesuje me resenje?
Jel moze neko da resi ovaj 4.
Jel moze neko da resi ovaj 4. zadatak zbinjuju me molovi vode . Ne znam kako da ih upotrebim u zadatku.