maseni procentni sastav

hemija5's picture

U 178g vode dodato je 23g natrijuma. Izracunaj maseni procentni sastav nastalog rastvora.

Kako se racuna maseni procentni sastav i sta znaci? Hvala.

milicaradenkovic's picture

To je maseni udeo

w=ms/mr

mr=m(vode)+ms=178+23=201 g

w=23/201=0.1144=11.44 %

hemija5's picture

Hvala, da li je to isto kao i procentna koncetracija?

milicaradenkovic's picture

Da.

hemija5's picture

Hvala. U knjizi pise da je resenje 20%.

kowalsky's picture

Milica je zaboravila da će natrijum reagovati sa vodom i da ovde ne računamo procentni sastav rastvora natrijuma nego natrijum-hidroksida.

hemija5's picture

Hvala, a kako se onda resava?

milicaradenkovic's picture

2Na+2H2O------------------->2NaOH+H2

n(Na)=m/Mr=23/23=1 mol

n(NaOH)=n(Na)=1 mol

m(NaOH)=n(NaOH)*Mr=40*1=40 g

mr=m(vode)+ms=178+23=201 g

w(NaOH)=m(NaOH)/mr=40/201=0.2=20 %

Tutic Emina's picture

Mozete li mi pomoci u vezi zadataka:

1.Izracunajte koliko grama FeSO4*7H2O treba rastvoriti u vodi da bi se dobilo 400g 4.2% rastvora FeSO4.

2.Koliko kubnih centimetara 92% sumporne kiseline,gustine 1,824 g/cm3 potrebno za pripremanje 5dm3 20% rastvora H2SO4 cija je gustina 1,14g/cm3?

Hvala unapred...

Marija 96's picture

m(FeSO4X7H2O)=?

mr(FeSO4)=400

w=0,042

ms(FeSO4)=0,042*400=16,8g

n(FeSO4)=16,8g/152=0,11mol

n(FeSO4):n(FeSO4x7H2o)=1:1

m(FeSO4x7H2O)=0,11mol*278=30,6g

2. V1=?

w=0,92

ro=1,824g/cm3

V2=5dm3

w2=0,2

ro=1,14g/cm3

mr2=ro*V =1,14g/cm3*5000cm3 =5700g

w2=ms/mr2

ms=mr2*w2 =5700*0,2=1140 g

w1=ms/mr1

mr1=ms/w1 =1140g/0,92 =1239,13g

V=mr/ro =1239,13/1,824 =679,34cm3

Ali sljedeci put otvori novu temu i postavi zadatke.

hemija8's picture

Mozete mi pomoci oko zadatka?

Odredi molekulsku formulu oksida gvozdja u kome je odnos mase gvozdja i mase kiseonika 7:3.

Unapred Hvala

Marija 96's picture

m(Fe):m(O)=7:3

n(Fe)=m(Fe)/Mr=7/56=0.125 mol

n(O)=m(O)/Mr=3/16=0.1875 mol

n(Fe):n(O)=0.125:0.1875/:0.125

n(Fe):n(O)=1:1.5/*2

n(Fe):n(O)=2:3 i formula je Fe2O3