stehiometrija

anesa's picture

Koliko je grama vode potrebno dodati u 100 cm^3 20%-nog rastvora sulfatne kiseline ,gustoce 1,14 g/cm^3 ,da bi se dobio 8%-ni rastvor ?

buduci_student's picture

20% (aq) H2SO4

V(H2SO4)=100cm3

ro(H2SO4)=1,14 g/cm3

ro=m/V
m=ro*V=1,14*100=114 g rastvora

w=mrastvorene supstance/mrastvora

mrastvora=mrastvorene supstance+ mrastvaraca(vode)

mr=mrs/w

mr=114/0,2=570 g

mvode=570-114=456g

U 20%-tnom rastvoru sulfatne kiseline ima 456 g vode

mr=mrs/w

mr=114/0,08=1425g

mr(8% H2SO4)=1425-114=1311g

U 20%-tnom rastvru vec imamo 456 g  a u 8%-tnom rastvoru 1311 g

Slijedi mvode20%(aq)--->8%(aq)= 1311-456=855 g

Rjesenje: Treba dodati 855 g vode

petar7's picture

Da li neko ima resenje ovog zadatka?
Nisam siguran da bi ovako islo.

petar7's picture

Zadatak bi trebalo ici ovako:

ro=m/V
m(r)=114 g
100g(r)------>20g (r-s)
114g(r)------->x
x=22.8 g(r-s)

100g(r)----->8 g(r-s)
X---------->22.8 g(r-s)
X=285 g(r)

Iz prvog dela vidimo pre nego sto smo dosli do 8-nog rastvora da je masa vode jednaka 91.2(H2O)
A iz drugog dela masa vode je 262.2 g
I kad to oduzmemo:
262.2-91.2 = 171 g(H2O)
m( H2O) =171 g

Marija 96's picture

V=100cm3

w1=0,2

ro=1,14g/cm3

w2=0,08

mr1=V*ro =100cm3*1,14g/cm3 =114g

w1=ms/mr1 

ms=mr1*w =22,8g

w2=ms/mr2

mr2 =ms/w2 =22,8/0,08 =285g

m(H2O)=mr2-mr1 =285g-114g=171g

Tačan je rezultat 171g.

JOVAN's picture

da to je logicnije neko 850 g

Zorana123's picture

E, ljudi, mene muči stehiometrija.. Toliko nekih postotaka, ništa mi nije jasno o.O
Evo, npr.  Koliki je maseni udio NaOH u otopini, koja se dobije miješanjem 400 grama 15 % NaOH, 160 ml vode i 40 grama NaOH?
Koliko je procentna otopina NaOH, ako je za neutralizaciju 80 g te otopine utrošeno 100 cm3 otopine HCl, koncentracije 1 mol/dm3?

buduci_student's picture

Nova tema,novi zadatak :(sorry

Ljudi moze li jos koji komentar o mom nacinu izrade zadatka

mirza salkić's picture

de malo pročitaj šta je logično u kemiji a ne da daješ pogrešne rezultate nemoguće je da dobiješ 41 g u ovom zadatku što si radio:Koliko grama MgSO4 *7H2O treba rastvoriti u 20 molova vode da bi se dobio 5% rastvor MgSO4?EXPLAIN YOURSELF