Određivanje skroba

Da li se neko razume u jedinjenja koja se koriste i zašto se koriste u metodama određivanja skroba (Metoda po Širokovu i Milevidovomu)?
Ona glasi : oko 20g usitnjenog i promešanog uzorka prenese se u balon od 250ml i doda 80% ml 10% rastvora HCl (rastvor je tamno braon). Balon se veže sa povratnim kondezatorom i zagreva na ključalom vodenom kupatilu 1 sat uz povremeno mućkanje. Nakon hlađenja (rastvor posvetli) sadržaj se neutrališe 15% NaOH ( pažljivo kap po kap da ne pređe u baznu sredinu, proverava se lakmus papirom) do slabo kisele reakcije, prebaci u normalni sud do 250 ml i dopuni vodom do oznake, pri čemu se sloj masti nalazi iznad oznake.
Sadržaj tikvice se filtrira i 10 ml filtrata ulije u normalan sud od 100ml doda se po 10 ml Felingovog rastvora I i II i zagreva se još 3 minuta do početka ključanja. Nakon hlađenja normalni sud se dopuni vodom do oznake. Od tako dobijenog ratvora uzme se 20ml i ulije u normalni sud od 100ml i doda 10 ml 10% rastvora KI i 5 ml 15% rastvora H2SO4.
Ispitivani rastvor se titriše sa 0,025N rastvora natrijum-tiosulfatom do slabo žute boje, a zatim se doda 1-2ml skroba i titriše do gubitka plave boje (čim se obezboji prvi put-boja se vraća stajanjem)
Radi se slepa proba u kojoj se fI zameni vodom.
Izračunavanje: sadržaj skroba (%)= c*f*100/a
I ako neko zna zašto se opet dodaje skrob na kraju i da li on remeti sadržaj ukupnog skroba (tačnost)
Zato sto skrob sa jodom gradi
Zato sto skrob sa jodom gradi plavo obojeno okluzivno jedinjenje koje usled nastavka titracije pomocu rastvora Na-tiosulfata gubi boju i rastvor postaje bezbojan.
Tako se efektivno odredjuje zavrsna tacka titracije jer je prelaz iz tamno plave boje u bezbojnu svakako uocljiv.
A niko ne zna, zašto se
A niko ne zna, zašto se koriste KI i rastvor H2SO4, kad se pre toga koristio HCl za razlaganje skorba?