puferi

Marija Kovacevic's picture

Pufer je napravljen rastvaranjem 0,16 molova azotaste kiseline i 0.12 molova natrijum nitrita u dovoljnoj kolicini vode da se dobije 0.8 dm3 rastvora.Izracunati pH vrednostovog rastvora:a)pre dodatka kiseline ili baze,b)posle dodatka1.12g KOH.c)posle uvodjenja 448 cm3 gasovitog hlorovodonika  (koselinska konstanta nitritne niseline iznosi Ka=4.5x10*(-4) mol/dm3

Hvala unapred!

milicaradenkovic's picture

HNO2 i NaNO2

a) HNO2+NaOH----------->NaNO2+H2O

n(NaNO2)=0.12 mol

n(HNO2)=0.16 mol posto je odnos molova 1:1 u visku je kiselina 

HNO2+H2O------------>NO2- + H3O+

Ka={H3O+}*{NO2-}/{HNO2}

NaNO2------------>Na+ + NO2-

{NO2-}=c{NaNO2}=0.15 mol/l

c(NaNO2)=n/V=0.12/0.8=0.15 mol/l

c(HNO2)=n/V=0.16/0.8=0.2 mol/l

4.5*10(-4)={H3O+}*0.15/0.2

{H3O+}=4.5*10(-4)*0.2/0.15=0.0006 mol/l

pH= -log[H3O+}= -log{0.0006}=3.22

b) posle dodatka KOH pH je

KOH+HNO2---------->KNO2+H2O

n(KOH)=m/Mr=1.12/56=0.02 mol

n(kiseline)=0.16-0.02=0.14 mol

n(NaNO2)=0.12+0.02=0.14 mol

Ka={H3O+}*n{NO2-}/n{HNO2}

4.5*10(-4)={H3O+}*0.14/0.14

{H3O+}=4.5*10(-4)*0.14/0.14=4.5*10(-4) mol/l

pH= -log{H3O+}= -log{4.5*10(-4)}=3.35

c) dodatak HCl

1 mol------------------22.4 dm3

x mol--------------------0.448 dm3

x=0.448*1/22.4=0.02 mol

NaNO2+HCl--------------->NaCl+HNO2

n(HNO2)=0.16+0.02=0.18 mol

n(NaNO2)=0.12-0.02=0.1 mol

Ka={H3O+}*n[NO2-]/n{HNO2}

{H3O+}=4.5*10(-4)*0.1/0.18=0.00025 mol/l

pH= -log{H3O+}= -log{0.00025}=3.6