Ravnoteža

Minika883's picture

Na uravnoteženim tasovima vage se nalaze dve čaše sa po 100 g 5% rastvora hlorovodonične kiseline. U prvu čašu dodat je barijum-karbonat mase 10,82 g. Koliku masu natrijum-hidrogenkarbonata treba dodati u drugu čašu, da se posle završetka reakcije ravnoteža ne bi poremetila?
Rešenje: 14,43 g.

Pop.'s picture

E ovo ja zovem zadatkom :D odlican je, a radi se na sl nacin:
U PRVOJ CASI:
BaCO3 + 2HCl = BaCl2 + H2O + CO2

m(HCl)=mr * W = 100*0,05=5g
n(HCl)=m/M=5/36,5=0,137 mol

m(BaCO3)=10,82g pa je n(BaCO3)=m/M=10,82/197=0,055 mol
Vidimo da se racuna prema barijum-karbonatu koji je u manjku. Da bi se tasovi izjednacili to znaci da imamo iste mase u prvoj i drugoj casi. U prvoj casi imamo masu:
m1= m(BaCl2) + mreakcija(H2O) + mpreostao(HCl) + mpreostao(H2O)
masa BaCl2 i masa H2O su mase nastale u reakciji, m(preostalo)HCl je ne proreagovania HCl i m(preostalo)H2O je voda koja nam je preostala iz pocetnog rastvora a masa CO2 se ne racuna jer je u pitanju gas pa izlazi iz sistema, pa je dalje:
m(BaCl2)=n*M=0,055*208=11,4 g
m(reakcija)(H2O)=n*M=0,055*18=0,99
m(preostalo)(H2O)=100-5=95g
n(preostalo)(HCl)=0,137-2*0,055=0,027mol ova preostala kolicina HCl se racuna po reakciji naravno, sada je
m(preostalo)(HCl)=n*M=0,027*36,5=0,9855g
m1= 11,4 + 0,99 + 95 + 0,9855 = 108,4 g

U DRUGOJ CASI:
NaHCO3 + HCl = NaCl + H2O + CO2

Ovde ne znamo sta je u manjku a sta u visku, zato moras da pretpostavis sta ti je u manjku, pa kada dobijes rezultat na osnovu toga utvrdis da li si uzeo/la dobru pretpostavku (objasnicu ovo jos jednom na samom kraju kada dobijem rezultat). Uzecemo da nam je HCl u manjku, pa se na osnovu njegovog br molova racuna masa druge case:

m2=m(NaCl) + mreakcija(H2O) + mpreostalo(H2O) + mpreostalo(NaHCO3)
reakcija i preostalo se odnose na iste stavke kao za prvu casu. Kako racunamo preko HCl, a imamo istu kolicinu HCl kao i u prvoj casi:
m(NaCl)=n*M= 0,137 * 58,5= 8,0145g
m(reakcija)(H2O)=n*M=0,137*18=2,466g
m(preostalo)(H2O)=95g isto kao i u prvom slucaju
a m(Preostalo)(NaHCO3) ne znamo, ali znamo da nam je masa prve case jednaka masi drugoj casi, pa imamo:
108,4=8,0145 + 2,466 + 95 + m(preostalo)(NaHCO3)
m(preostalo)=2,9195g ali moramo uzeti i u obzir koliko je NaHCO3 proreagovalo jer nam je to onda ukupna kolicina dodatog NaHCO3
m(preoreagovano)(NaHCO3)=n*M=0,137*84=11,508g
i sada je ukupna masa m(NaHCO3)=m(preostalo) + m(proreagovano) = 2,9195 + 11,508 = 14,4275 g

 

Pop.'s picture

Eh da, zaboravih da napomenem. da smo uzeli da preostaje HCl, tj.da je on u visku za drugu casu dobili bi smo br molova veci od 0,137 odnosno masu vecu od 5g sto nije moguce jer nam je ta masa data na pocetku, zato sam znao da je ipak NaHCO3 u visku. Nadam se da cete se snaci u textu, ako neko zna ovo krace da resi neka objasni, ja sam samo zeleo da probam malo detaljnije da objasnim kako bi skontala sta se kako dobija

Minika883's picture

Hvala lepo! :)))