Procentni sadrzaj
Submitted by Makicaaa on Fri, 11/08/2013 - 19:40

Forums:
Pozdrav!Moze pomoc oko zadataka?
1.Izracunati procentni sadrzaj NaOH u rastvoru koji nastaje posle reakcije 50 g Na i 200 g H2O?Resenje:35%
2.Odrediti % metanola i procenat (mas.) H2O u rastvoru dobijenom mesanjem 5,4 mola metanola i 49 molova H2O?Resenje:16% CH3OH i 84% H2O
3.Do koje zapremine treba razblaziti 500 cm3 20%-tnog rastvora NaCl (p-1,152 g/cm3) da bi se dobio 8,50 %-tni rastvor?Resenje;1280 cm3
Hvala
1. 2Na+2H2O-------------
1. 2Na+2H2O------------->2NaOH+H2
50 g-----------------23 g/mol
x g---------------------40 g/mol
x=50*40/23=86.96 g NaOH
w(NaOH)=m/mr=86.96/286.96=0.30=30 % mislim da ti resenje nije tacno.
3. V1=500 cm3 ro=1.152 g/cm3 w1=20 %
mr1=ro*V1=1.152*500=576 g
ms1=mr1*w1=576*0.20=115.2 g
ms1=ms2=115.2 g
mr2=ms2/w2=115.2/0.085=1355.3 g
V2=mr2/ro=1355.3/1.058=1280 cm3 ro(8.5%)=1.058 g/cm3
2. m(metanola)=n*Mr=5.4*32=172.8 g
m(vode)=49*18=882 g
mr=m(metanola)+m(vode0=882+172.8=1054.8 g
w(mteanola)=m(metanola)/mr=172.8/1054.8=0.16=16 %
w(vode)=100-w(metanola)=100-16=84 %
Hvala puno!!Moze samo
Hvala puno!!Moze samo objasnjenje zasto je ro(8.5%)=1.058g/cm3
I ja mislim da ono resenje drugog zadatka nije tacno,zato me je i bunilo.
Za svaki molski udeo NaCl
Za svaki molski udeo NaCl imas odredjenu gustinu. 1.058 g/cm3 je gustina 8.5 % rastvora. Pronadji tabelu na internetu za NaCl razlicitog molskog udela i dobices tu vrednost.
Prvi Vam nije tacno uradjen.
Prvi Vam nije tacno uradjen. Trebalo bi 86.96g/250g=0.35 (35%)
Mora se oduzeti masa vodonika
Mora se oduzeti masa vodonika koji je napustio sistem tj mora se uzeti u obzir bilans mase.