Silicijum
Submitted by Hemicarka5 on Sun, 11/24/2013 - 16:31

Forums:
Koliko je kilograma masne sode koja sadrzi 95% NaOH i pijeska koji sazdrzi 90% SiO2 potrebno za dobijanje 1l natrijum-silikata,Na2SiO3?
Koliko je kilograma masne sode koja sadrzi 95% NaOH i pijeska koji sazdrzi 90% SiO2 potrebno za dobijanje 1l natrijum-silikata,Na2SiO3?
2NaOH+SiO2-------------------
2NaOH+SiO2------------------->Na2SiO3+H2O
V(Na2SiO3)=1 l
1 mol---------------------22.4 dm3
x mol-----------------------1 dm3
x=1*1/22.4=00.0446 mol Na2SiO3
n(NaOH)=2*n(NaSiO3)=0.0446*2=0.0892 mol
m(NaOH)=n(NaOH)*Mr=0.0892*403.57 g
m(masne sode)=0.95*3.57=3.39 g=3.39*10(-3) kg
n(SiO2)=n(Na2SiO3)=0.0446 mol
m(SiO2)=n(SiO2)*Mr=60*0.0446=2.68 g
m(peska)=0.9*2.68=2.41 g=2.41*10(-3) kg
Izvini kod mase NaOH je 0
Izvini kod mase NaOH je 0.0892*40=3.57 g
Hvala :) Ali u resenju u
Hvala :) Ali u resenju u zbirci m(masne sode)=689,7kg i m(peska)=546.8kg...Ali u svakom slucaju hvala :)
Da li je tebi u zadatku data
Da li je tebi u zadatku data zapremina ili masa jer ako je ovo 1 1 t resenje je tacno a ako je 1 l resenje je ovo sto sam ja napisala
Ako se 1 odnosi na 1 t
Ako se 1 odnosi na 1 t resenje je sledece.
m(Na2SiO3)=1 t
n(Na2SiO3)=m(Na2SiO3)/Mr=1000*1000/122=8197 mol
n(NaOH)=2*n(Na2SiO3)=8197*2=16394 mol
m(NaOH)=n(NaOH)*40=16394*40=655760 g
m(masne sode)=m(NaOH)/w(NaOH)
m(masne sode)=655760/0.95=690273 g=690.27 kg
n(SiO)=n(NaSiO3)=8197 mol
m(SiO2)=n(SiO2)*Mr=8197*60=491820 g
m(peska)=m(SiO2)/w(SiO2)
m(peska)=491820/0.9=546467 g=546.467 kg
U zadatku pise 1l ali je
U zadatku pise 1l ali je moguce da je greska,posto je rezultat tacan samo ako ga resavas po tome da se to 1 odnosi na 1t.Hvala mnogo! :)