Osnovni nivo

Izvanredan uspeh srpskih hemičara na međunarodnoj olimpijadi

pobednici

Jedan od naših moderatora i aktivnih članova na prethodnim verzijama sajta, a i sada, Aleksa Milosavljević osvojio je zlatnu medalju na olimpijadi u Bakuu. Uz njega su tu i Miloš Selaković iz Užičke gimnazije i Miloš Grubor iz Matematičke gimnazije – srebrne medalje, a Stefan Stojanović iz Gimnazije u Leskovcu je osvojio bronzanu medalju.

Sve čestitke, momci, ponosni smo na vas!

http://icho2015.msu.az/results.php 

 

Hemijske veze. Polarnost hemijske veze i molekula.

Polarnost veze i molekula je nešto što neki ljudi slabije razumeju pa ću prvenstveno to probati ovde da objasnim. Usput, spomenuću i osnovne tipove hemijskih veza i kako one nastaju. Hemijske veze sam želeo da izbegnem jer ima toliko tema razrađenih i napisanih po knjigama i internetu da je to vrlo lako naučiti, ali ipak sam odlučio da je zbog detaljnijeg objašnjena neophodno da spomenem neke od najbitnijih stvari.

 

Valentni elektroni. Luisove formule.

 

Količina supstance. Mol.

Mol

U samo 18g vode ima 6,02 x 1023 molekula vode. Ovaj zaista ogroman broj, govori nam koliko su ustvari molekuli sitne čestice.
Obično kada nam je bitno da pokažemo koliko ima neke supstance, u svakodnevnom životu koristimo neku od jedinica za masu (gram, kilogram...).
Međutim, na pitanje koliko, trebalo bi odgovoriti nekim brojem. Pa koliko ima vode, može značiti i koliko ima čestica (molekula) u vodi. Kako bismo odgovorili onda na pitanje "koliko ima vode ako je njena masa 18g"?

Smeše

Smeše

U prirodi je teško pronaći čistu supstancu (hemijski element i hemijsko jedinjenje). U svakoj ima manje ili više drugih supstanci, a te mešavine dve ili više čistih supstanci nazivamo smeše.

  • U smešama su čiste supstance izmešane u proizvoljnom i promenljivom odnosu.
  • Osobine smeše zavise od odnosa masa čistih supstanci u njima.
  • Čiste supstance u smeši (sastojci smeše) zadržavaju svoje osobine.

Smeše mogu biti homogene i heterogene.

Pages